Mistrzostwa Europy 2009 r. Mistrzostwa Europy 2009 r.

 

Wyjątkowe okoliczności towarzyszyły uczestnikom XVI Mistrzostw Europy, które odbyły się w dniach 22-27 czerwca w Republice Czeskiej. Teren zawodów znalazł się w centrum olbrzymich, trwających niemal bez przerwy, opadów deszczu. W połączeniu ze skomplikowaną rzeźbą terenu, bardzo dużą ilością głazów i kamieni oraz usytuowaniem punktów kontrolnych w trudno dostrzegalnych miejscach, sprawiało to zawodnikom wiele kłopotów. Należy jednak zauważyć że odsetek tych którzy zawodów nie ukończyli (disc) był niewielki. Plon naszych reprezentantów to 11 medali w tym 6 indywidualnych i 5 w sztafetach. Liczba medali byłaby jeszcze większa gdyby nie to że z uwagi na błąd w ustawieniu 1 punktu kontrolnego i wniesionego przez Włochów protestu, nie wręczono ich w kategoriach M20 i M21 w biegu średnim (middle distance). Tegoroczną gwiazdą naszej reprezentacji okazała się Zuzanna Wańczyk z Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, która w kategorii dziewczynek do lat 12 wywalczyła trzy złote medale. Pozostałe medale zdobyli: Kinga Mikowska (2 złote), Halina Biziuk (brąz indywidualnie i srebro w sztafecie), Daniel Mikielski (brąz), Marcin Rosiński (złoto w sztafecie), Danuta Mikielska, Sławomir Cieślik, Kamil Rembacki, Daniel Mikielski (srebro w sztafetach), Elżbieta Turska, Jagoda Szczepańska, Joanna Lickiewicz (brąz w sztafecie). Pozostałe wyniki na stronie www.efol2009.cz
 
Bardzo interesujący był również program leśny przygotowany przez organizatorów. Mogliśmy obejrzeć efekty gospodarki leśnej, byliśmy w biurze jednego z nadleśnictw. Wysłuchaliśmy też seminarium na temat gospodarczych i ochronnych aspektów gospodarki leśnej.
Europejski Komitet (IC EFOL) jednogłośnie przyjął naszą kandydaturę organizacji XX EFOL w Polsce w 2013 roku.
Przyszłoroczne Mistrzostwa Europy odbędą się w dniach 10 – 14 sierpnia w Danii a następne w Norwegii. Rok 2012 czeka na kandydata (zainteresowanie wyraziła Litwa, ale decyzja jeszcze nie zapadła).
 
Na zdjęciach:
 
Medaliści pierwszego dnia Mistrzostw (sprintu) od lewej: Zuzanna Wańczyk, Halina Biziuk, Kinga Mikowska, Daniel Mikielski w towarzystwie Leifa Strömquista Prezydenta IC EFOL.
 
Srebrna sztafeta Mix W45 (Uta Engel (Niemcy), Halina Biziuk, Danuta Mikielska)
 
Reprezentacja Leśników Polskich w komplecie.
 
Reprezentacja podczas dekoracji zwycięskich sztafet
 
Złota sztafeta Zuzanny Wańczyk i Gunity Freimane z Łotwy (Mix W12)