Wyniki Mistrzostw Polski 2010 r.
Dwa dni w Nadleśnictwie Jabłonna.
Cały rok przygotowań i tylko godzina przyjemności z pobytu w lesie. I do tego jeszcze próba skrócenia tego czasu do minimum. Takich pozornych sprzeczności nie brakuje w naszym codziennym życiu. Zanim przyjechaliśmy do Jabłonnej było mnóstwo przygotowań ze strony organizatorów czyli Nadleśnictwa Jabłonna. Równolegle, co bardziej ambitni uczestnicy, przygotowywali swoją formę. Na Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację patrzę zawsze z dwóch pozycji: organizatora i uczestnika.
Zespół organizacyjny z Nadleśnictwa Jabłonna pod kierunkiem nadleśniczego Andrzeja Grzywacza realizację przedsięwzięć edukacyjnych i im podobnych, z powodu ich nawału, traktuje jak chleb powszedni. Robią to profesjonalnie, a w niektórych momentach perfekcyjnie aż do bólu, co dla mojej wschodniej duszy bywało czasem dużym zaskoczeniem.
Podsumowując trzeba stwierdzić że organizacyjnie było co miało być - na czas i w odpowiednich ilościach. Lokalizacja imprezy na szkółce zapewniła duży komfort pobytu a warunki sanitarne stworzono nam jak nigdzie dotychczas. Ładnie wyglądała oprawa graficzna, a samo położenie centrum zawodów na szkółce stwarzało miłą, leśną atmosferę. W wolnej chwili można było zapoznać się z kontenerową metodą produkcji materiału sadzeniowego na szkółce z fachowym komentarzem miejscowych leśników. Do kategorii niespodzianek mogę zaliczyć pokaz konnej woltyżerki i walk rycerskich w wykonaniu grupy kaskaderów (przygotowane na wypadek wdrażania patroli konnych dla pracowników Służby Leśnej). Oficjalne, stałe punkty Mistrzostw, a więc otwarcie i zakończenie z dekoracją zwycięzców oraz ceremoniałem wciągania i przekazania flagi gospodarzom następnych XIII Mistrzostw Polski, odbyło się przy akompaniamencie sygnalistów z zespołu Nadleśnictwa Jabłonna. Zwycięzcy otrzymali aż dwa medale (jeden za zwycięstwo a jeden pamiątkowy). Były też pamiątkowe statuetki oraz nagrody dla najlepszych. Odpowiednią rangę zawodom nadali patroni, którzy zjawili się zarówno pierwszego jak i drugiego dnia: Sławomir Trzaskowski – Dyrektor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, Janusz Dawidziuk – Dyrektor BULiGL, Wojciech Fonder – Dyrektor RDLP w Warszawie, Pani Beata Zeller – Zastępca Dyrektora RDLP w Warszawie, Zbigniew Barejko - przedstawiciel Związku Leśników Polskich w RP. Odwiedzili nas też patroni medialni w osobach: Rafał Zubkowicz – redaktor naczelny Lasu Polskiego i Wojciech Mędrzak z Głosu Lasu.
Na Mistrzostwa przygotowane zostały dwie nowe mapy. Sprint biegaliśmy na mapie w skali 1:5000 zaś Bieg Mistrzowski na „dziesiątce”. Teren w obydwu dniach był podobny. Bór sosnowy na wydmach lekko pofałdowany ze sporą ilością podszytów. Praktycznie zero wody, ilość dróg wystarczająca aby było się do czego dowiązać. W sumie przy nie najdłuższych trasach stopień trudności należy ocenić na co najwyżej średni. Mimo to część zawodników nie ukończyło biegów. Ale tak bywa zawsze, a potencjalna łatwość tras wyzwala chęć większego ryzyka, za co czasem płaci się dyskwalifikacją.
Bardzo ważnym motywem tegorocznych Mistrzostw było wspomnienie naszego Kolegi, założyciela i członka OKO BnOL, Edwarda Jędryszczaka. Uczestnicząca w Mistrzostwach małżonka Pani Ewa Jędryszczak dokonała dekoracji zwycięzców biegu pracowników Biur Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej o puchar Dyrektora BULiGL. Puchar i pamiątkowe medale z wizerunkiem Edwarda wręczyła wraz z Dyrektorem Januszem Dawidziukiem. Najlepsi okazali się urządzeniowy z Olsztyna z występującym w składzie drużyny Dyrektorem Włodzimierzem Serwińskim, chociaż indywidualnie najlepszym w tej kategorii został Dyrektor BULiGL w Białymstoku Jerzy Małyszko. W klasyfikacji zespołowej o miano najlepszej średniej szkoły leśnej po raz drugi zwyciężył ZSL w Rucianem Nidzie z opiekunem Markiem Szczepańskim (brawo!).
Z kolei Dyrektor RDLP w Warszawie Wojciech Fonder wręczył puchar najbardziej usportowionej rodzinie z terenu RDLP Warszawa. Otrzymała go Rodzina Państwa Wańczyków. Serdeczne gratulacje!
W zmaganiach indywidualnych zwyciężali faworyci chociaż były też niespodzianki (patrz wyniki). Pragnę zwrócić uwagę na następujące sylwetki zwycięzców: Urban Larsson (M50) ze Szwecji startujący z nami od 2004 roku (w tym roku w składzie naszej Reprezentacji), Jarosława Lickiewicza - znakomity postęp w kat. M45, złoto i srebro braci Grzegorza i Krzysztofa Garbulińskich (pierwsi reprezentanci Parków Narodowych), Jacek Bartkowiak (M21) z LBG Kostrzyca oraz Zuzanna Wańczyk (M18) trzynastolatka, która pokonała znacznie starsze od siebie rywalki (gwoli sprawiedliwości należy dodać, że pokonała je trzykrotna złota medalistka ubiegłorocznych Mistrzostw Europy).
Wyłoniona została 24 osobowa reprezentacja na XVII Mistrzostwa Europy. Odbędą się one w Danii w dniach 10-14 sierpnia br. W imieniu członków Reprezentacji tekst ślubowania odczytała Zuzanna Wańczyk. Oto jego treść: Ślubuję uczestniczyć w Mistrzostwach Europy Leśników w Biegu na Orientację w duchu szlachetnej rywalizacji dla chwały polskich lasów i leśnictwa polskiego.
Jestem pewien, że tak będzie czego wszystkim Reprezentantom życzę w imieniu OKO BnOL. Tych którzy nie pojadą do Danii namawiam już dziś do przyjęcia zaproszenia Pani Dyrektor Haliny Pańkowskiej z ZSL Rucianem Nida oraz nadleśniczego Nadleśnictwa Maskulińskie - Piotra Czyżyka, do przyjazdu do Rucianego Nidy na XIII Mistrzostwa Polski w dniach 2-4 czerwca 2011 roku.
Włodek Protasiewicz
Prezes OKO BnOL.